Unisystem » Uni’s ABC » Metody zabezpieczania wyświetlaczy

Metody zabezpieczania wyświetlaczy

Na rynku dostępna jest cała gama zabezpieczeń służących do aplikacji na powierzchniach wyświetlaczy, które nie tylko chronią urządzenia, lecz również ich użytkowników. W tym artykule opisujemy, jakie korzyści wynikają z zastosowania poszczególnych rozwiązań.

1. Gorilla Glass

To chemicznie hartowane szkło z alkalicznego glinokrzemianu opracowane przez amerykańską firmę Corning. Jest ono niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka generacji Gorilla Glass. Ostatnią jest wersja 6 – jak zapewnia producent jest w stanie przetrwać nawet 15 upadków z wysokości 1 m, bez uszkodzeń, co czyni ją dwa razy skuteczniejszą od klasy 5.

2. Anti-Fingerprints (AF)

Powłoka anti-fingerprints (AF, zwana również oleofobową) jest gładka, co ogranicza możliwość przywierania do niej zanieczyszczeń, w tym również tłuszczu. Sprzyja utrzymywaniu powierzchni wyświetlaczy w czystości – nie widać na niej śladów palców.

Ponadto, powłoka anti-fingerprint odrobinę zwiększa wytrzymałość wyświetlacza – jest on odporniejszy na np. zadrapania (nie dorównuje jednak powłokom Gorilla Glass).

3. Anti-Reflective (AR)

Powłoka anti-reflective (AR) redukuje odbicia światła. W teorii pełni tę samą funkcję, co powłoka anti-glare (AG), jednak jest znacznie skuteczniejsza – zastosowanie różnych kombinacji warstw antyrefleksyjnych umożliwia redukcję współczynnika odbicia światła do wartości wynoszącej nawet 1:50 (2%).   

Poniżej prezentujemy najpopularniejsze schematy struktur:

Rodzaje struktur sensora szklanegoSchematy struktur sensora szklanego
Polaryzator, odbicia światła na poziomie 6%
Polaryzator + folia AR z przodu; odbicia światła na poziomie 4,5%
Folia AR z przodu i z tyłu, odbicia światła na poziomie 2%

4. Anti-Shatter (AS)

Powłoka anti-shatter (AS) zapobiega rozprzestrzenianiu się odłamków szkła z pękniętego wyświetlacza. Na rynku dostępne są rozwiązania o dwóch twardościach: 3H i 7H. Ich przepuszczalność światła wynosi 89% (+/- 3%).

5. Powłoki antybakteryjne

Panele dotykowe znajdujące się w np. biletomatach, kioskach informacyjnych czy kasach samoobsługowych, są dziennie obsługiwane przez tysiące osób. Każda pozostawia na nich swoje „ślady” – mniej lub bardziej groźne drobnoustroje. Producenci, w trosce o bezpieczeństwo użytkowników, coraz częściej decydują się na pokrywanie paneli dotykowych powłokami antybakteryjnymi.

Obecnie największą popularnością cieszą się rozwiązania zawierające nanocząsteczki srebra. Co ciekawe, mimo trwających już od ponad pół wieku badań, nie rozpoznano w pełni, w jaki sposób ten pierwiastek zyskuje swoje antyseptyczne właściwości. Alternatywą dla powłok bazujących na nanocząsteczkach srebra, może być receptura o innym składzie opracowana przez firmę Kastus. Na tle innych rozwiązań wyróżnia się wyjątkową trwałością – zapewnia ochronę przez cały czas użytkowania panelu dotykowego, bez konieczności ponownej aplikacji.

Skuteczność redukowania ilości drobnoustrojów w przypadku obu rodzajów powłok antybakteryjnych została określona na poziomie co najmniej 99.9%.

Warto podkreślić, że nawet zaaplikowanie wszystkich rodzajów powłok na jednym panelu dotykowym, nie wpłynie w żaden sposób na obsługę urządzenia, jednocześnie znacznie poprawiając komfort i bezpieczeństwo użytkowników.

Skontaktuj się z nami , aby uzyskać więcej informacji na temat wsparcia oferowanego przez Unisystem w zakresie sposobów zabezpieczania paneli dotykowych.  

2020-03-06

Najnowsza Baza Wiedzy

Scroll to Top